MENU

piątek, 27 maja 2016

Balkonowe rewolucje czyli z pamiętnika domorosłego ogrodnika

Kwiaty na balkon dla zapracowanych


Dziś na blogu przedstawię parę pomysłów dla zapracowanych, do których zalicza się większość społeczeństwa, jednak mimo to pragnących mieć piękny i ukwiecony balkon :)
Na wstępie od razu powiem, że nie jestem ekspertem w dziedzinie ogrodnictwa, dlatego informacje w poście są jedynie zbiorem propozycji kwiatów na balkon lub taras, z kilkoma ważnymi informacji na ich temat. Jak przystało na domorosłego ogrodnika będę się rozwijać i w miarę upływu czasu i pozyskiwanych informacji będę przemycać na blogu w tej serii, różne ciekawe nowości z tej dziedziny.

Tak więc zapraszam do dalszej podróży :) 
 


1. Goździk brodaty (dianthus barbatus)
grafika google


Jest to jeden z tych kwiatów, którego uprawa zawsze się udaje. Są oczywiście wyjątki ale można przyznać, że na naszym balkonie będzie nie tylko prezentować się pięknie ale i również w wazonie jako cięty kwiat. Dodatkowo pięknie pachnie dlatego dzięki nim będziemy mieli częstych gości na naszych balkonach w postaci motyli, wabionych właśnie zapachem. 

Wygląd

Posiadają ozdobne drobne kwiatki zebrane na szczycie sztywnych pędów. Goździki mogą być jedno lub wielobarwne, często z tzw.oczkiem, pojedyncze lub pełne, różowe, białe, karminowe w różnych odcieniach i zestawieniach. Kwiatostan może składać się z ok 30-40 kwiatów, pięciopłatkowych i ząbkowanych. Łodyga jest pusta w środku i gładka a liście szerokie i długie. No i ten zapach , zapach hmmmmm jest cudowny mocny , korzenny wzmagający się wieczorem. Będzie zachęcał do delektowania się nim podczas wieczornych spotkań .

Nie są podatne na choroby, trzeba tylko wykazywać minimum zainteresowania ponieważ osłabione może zostać zaatakowane przez m.in. rdzę,szarą pleśń, a także fuzariozę.


Dane techniczne

  • wys./szer : 20-30cm / 20 cm
  • termin kwitnienia: VI-VIII
  • najlepsze miejsce : słoneczne/półcień
  • termin sadzenia X-IV
  • podłoże żyzne
  • podlewanie: średnie


Foto z albumu kwiatów


2. Margerytka (chryzanthemys maximum)

Potocznie zwana również jastrunem czy złocieniem.Jest chyba najbardziej uniwersalnym kwiatem.Nadaje się do ogrodu , na balkon ale i do domu w doniczce, nie mówiąc oczywiście o wazonie. Jako cięty kwiat będzie się bardzo długo trzymał.



foto z galerii google
Wygląd 
 

Są to kwiaty dość charakterystyczne. Mają duże kwiaty ( o średnicy 6-8 cm ) o białych, długich i wąskich płatkach z żółtym środkiem. Są one osadzone na długich pojedynczych lub rozgałęzionych łodygach.

foto z albumu kwiatów
Nie ma wygórowanych wymagań, urośnie właściwie wszędzie, na każdej glebie zarówno piaszczystej jak i bardziej gliniastych. Jedynie na kwaśnej ziemi może się źle czuć i chorować, wtedy zauważymy, że jej łodyga jest krzywa i poskręcana. Ważną informacją jest fakt, że jest ona odporna na niskie temperatury ale nie lubi wilgoci. Tak więc lepiej ją przesuszy niż przelać.To ważna informacja dla pracusiów, którzy po prostu mogą zapominać o podlewaniu. Margerytka wręcz Wam za to podziękuje :) Podlewać ją najlepiej w momencie dużego przesuszenie. Objawem przelania będzie szybkie i gwałtowne żółknięcie, zamieranie i więdnięcie.

Gdy przekwitnie najlepiej usunąć zwiędnięte kwiatostany, potem przycinamy całą łodygą zostawiając jedynie fragment przy ziemi .


Dane techniczne

  • wys./szer.: 50-100cm/45 cm
  • termin kwitnienia:VI-VIII
  • miejsce słoneczne
  • podłoże każde byle nie kwaśne
3. Petunia (petunia) 

Najbardziej efektowne i bujne kwiaty. Bardzo proste w uprawie . Chyba najbardziej popularne wśród  kwiatów wybieranych na  balkon  czy taras. Stawiają na nie zarówno początkujący jak i zaawansowani ogrodnicy.


          Mają trzy podstawowe zalety :)
        szybko i bujnie rosną
         przetrwają nawet suszę 
      kwitną cała czas




Wygląd   
Kwiaty są duże i kielichowate . Występują w kilku odmianach. Jedne odmiany mają brzegi gładkie inne postrzępione lub karbowane.  Najczęstsza kolorystyka to: białe, różowe i purpurowe, występują też fioletowe w wielu odmianach .

Mogą by też jednobarwne lub wielobarwne z paskami lub kolorowymi żyłkami. 
Bardzo duży wybór każdego zadowoli:)

Roślina ta nie jest wybredna. Petunie znoszą susze ! Oczywiście w tym czasie bardzo marnie kwitną , ponieważ ograniczają się jedynie to tego żeby przeżyć.

Pamiętajcie aby pięknie kwitły i dużo należy usuwać przekwitające pędy kwiatowe.

Jedyna UWAGA, petunie są wrażliwe na wiatr i deszcz dlatego najlepsze miejsca dla ich bytowania powinny być lekko osłonięte od wspomnianych wyżej czynników atmosferycznych.


Dane techniczne

  • wys./szer. :20-100 cm/25-45 cm
  • termin kwitnienia: VI-X
  • miejsce :słoneczne / półcień
  • podłoże: żyzne i lekko wilgotne byłoby idealne.


4. Stokrotka (bellis) 
Występuje w wielu odmianach, są stokrotki o dużych i pełnych kwiatach oraz o szerokich płatkach przypominających wręcz astry. W innych płatki są zwinięte w wąskie i sztywne rurki .

Kwiaty najczęściej są białe ( i te są najbardziej popularne) są też różowe i karminowe. Bywają też stokrotki dwubarwne. Kwiaty osadzone na łodydze, której liście są ciemno zielone.

Jest łatwa w uprawie, wymaga jedynie wilgotnej gleby. To jedyne o czym musicie przy nich pamiętać. W trakcie suchego lata koniecznie musicie ją częściej podlewać bo szybko uschnie. Urośnie właściwie w każdym miejscu byle było dość nasłonecznione. W przeciwnym razie nie będzie kwitnąć. 

Dane techniczne

  • wys./szer.:20cm/15 cm
  • termin kwitnienia:IV-VI i IX-X
  • miejsce nasłonecznione
  • podłoże: żyzne i wilgotne

foto z albumu kwiatów


5. Bratek (viola)

foto z albumu roślin

Pięciopłatkowe kwiaty o średnicy do 10 cm . Różnorodność kolorów jest ogromna właściwie występują we wszystkich od białych przez niebieski po purpurę a nawet  brąz. Są odmiany jednobarwne i wielobarwne, o mniejszych lub większych plamkach i obwódkach .
Stale rosnącą popularnością cieszą się bratki szwajcarskie o dużych kwiatach.
Liście ma dość grube i mocno zielone.

Podobnie jak poprzednicy mało wymagający. Może rosną właściwie wszędzie . Będzie kwitnąc zawsze. Jednak jeżeli rośnie w zacienionym miejscu będzie kwitnąc mniej ale za to znacznie dłużej. Bratki nie znoszą zbyt wilgotnego podłoża. Gdy mają za dużo wody szybko gniją.





Dane techniczne

  • wys./szer.:20cm/30 cm.
  • termin kwitnienia IV-VI i IX-X
  • miejsce słoneczne/półcień
  • podłoże:żyzne i lekko wilgotne.
Przedstawiłam Wam parę niewymagających propozycji kwiatowych na balkon. Najważniejsze jest jednak to, żeby choć jeden kwiatek z tych czy innych, zagościł na Waszych balkonach. Zobaczycie jak bardzo umili Wam to poranki i wieczory , będziecie mogli odpocząć w ich towarzystwie a one, za minimum poświęconego im czasu na pewno się odwdzięczą :) 
I ogłaszam rok 2016 rokiem odgruzowywania ....balkonów i tarasów !!!

Wyrzućcie wszystkie niepotrzebne graty, posprzątajcie, posadźcie parę kwiatków, postawcie krzesło i stolik usiądźcie z kawą czy herbatą i delektujcie się chwilą:)
Zobaczycie sami, że warto. Będzie to Wasze miejsce, gdzie będziecie mogli złapać dystans w tym zabieganym świecie. Stwórzcie swoją własną oazę .

Dajcie znać w komentarzach czy podejmujecie wyzwanie. 

Trzymam za Was kciuki i zapraszam na kolejny wpis z tej serii,który już niebawem :) 


Pozdrawiam cieplutko
Monika  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz